15 listopada, 2022

Cena Węgla

Ceny węgla

 

Od zeszłego roku węgiel podrożał nawet 400%, z poziomu 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł i więcej

 

Już w maju ceny ekogroszku podskoczyły do średnio 3000 zł za tonę. Ponadto dostępność węgla opałowego jest obecnie mocno ograniczona. A przeciętny dom potrzebuje na zimę 3 do 5 ton węgla.

Wielu z nas nurtuje pytanie jaki węgiel wybrać? Obecnie uchwały antysmogowe zakazują palenia węglem brunatnym. Co za tym idzie, do wyboru mamy tylko węgiel kamienny, w którym jest wyższa zawartość czystego węgla(75-90%), dzięki czemu jest on bardziej kaloryczny.

Jakie wyróżniamy typy węgla?

Węgiel kamienny dzieli się na różne typy oznaczone liczbami. Każdy typ węgla różni się właściwościami i spalaniem. Najczęściej różne typy węgla widać podczas użytkowania, kupujesz lepszy typ węgla, który pali się czysto i bezproblemowo. Czasami zakupiony węgiel kopci i bardzo zanieczyszcza kocioł, to znak, że jest niższego typu. Ten kopcący nie jest gorszy, może mieć nawet większą wartość opałową, ale dużo trudniej spalić go na czysto w domowych warunkach – o ile w ogóle to możliwe.

  • typ 31 (20-26 MJ/kg) – tzw. płomienny, papierowy – najsłabszy ale spala się dość czysto i łatwo płomieniem jasnożółtym. Najmniej problematyczny bo zostawia mało koksu, ale też bardzo szybko się spala i łatwo się kruszy.
 
  • typ 32 (26-29 MJ/kg) – tzw. gazowo-płomienny – nieco mocniejszy, dobrze koksuje. Płomień podczas spalania ma kolor pomarańczowym z czarnymi końcówkami. Z wyglądu ciemnoczarny, błyszczący, twardy. Najlepszy do domowych kotłów.
 
  • typ 33 (29-31 MJ/kg) – tzw. gazowy – bardzo mocny, ale też trudny w spalaniu.  Pozostawia świetny, długo palący się koks, ale wydziela mnóstwo trudnopalnych i smolistych gazów, spala się ciemnopomarańczowymi kopcącymi ogniem. Czarny i błyszczący. Bardzo twardy o jednolitej budowie.
 
  • typ 34 i 35  (31< MJ/kg)– tzw.węgle koksujące – wykorzystywane do produkcji koksu w przemyśle. W cywilnych kotłowniach nie powinno się ich stosować. Trudno spalane, wydzielające dużo substancji pobocznych.

Zapraszamy do Solid-Trans

DOradzimy Państwu który surowiec jest odpowiedni do danego przedsięwzięcia.

Wcześniejsze posty

Kamienie na podjazd

Solid-Trans z Kamienia Pomorskiego: Kamienie na Podjazd do Garażu – Elegancja i Funkcjonalność Podjazd do garażu jest wizytówką każdego domu, dlatego warto zadbać, aby był

balisady ogrodowe kamienie okamień pomorski
Uncategorized

Polisady Ogrodowe od Solid Trans Kamień Pomorski

Polisady Ogrodowe Kamień Pomorski – szukasz doskonałej jakości palisad ogrodowych, które nie tylko będą funkcjonalne, ale również estetyczne?Nie szukaj dalej! Firma Solid Trans z Kamienia

Transport Kamień Pomorski

Transport kamieni Kamień Pomorski  Firma Solid Trans od wielu lat prowadzi sprzedaż kamieni dekoracyjnych do ogrodu i kruszyw ozdobnych w mieście Kamień Pomorski i okolicy.